صفحه اصلی / اورهد (over head) آسانسور چیست؟
اورهد (Over Head) آسانسور

زمان مطالعه : 4 دقیقه

اورهد (Over Head) آسانسور

زمان مطالعه : 5 دقیقه

18 آبان, 1401

اشتراک گذاری:

اورهد (Over Head) آسانسور چیست؟

ارتفاع اورهد یا بالاسری یکی از مواردی که بسیاری از شرکت‌های آسانسوری همواره در محاسبه آن دچار مشکل هستند، و اهمیت آن هم زمانی مشخص می‌شود که در قسمت اورهد محدودیت فضا نیز وجود داشته باشد.

محاسبه اورهد

به فاصله کف بالاترین توقف تا زیر سقف چاه رو اورهد یا بالاسری می‌گویند، برای اینکه بخواهیم این اندازه رو محاسبه کنیم، نیاز به یک پیش‌شرط مهم داریم:

ابتدا یک فاصله هوایی بین قاب وزنه و بافر وجود دارد و بعد از آن بحث فشردگی بافر که اگر بافرمان پلی‌اورتان باشد به‌اندازة 90% ارتفاع بافر فشرده می‌شود و اگر بافرمان هیدرولیک باشد به‌اندازه استورک نوشته شده بر روی پلاک فشرده می‌شود.

بعد از اینکه این اتفاق افتاد 4 وضعیت مهم بالا را بررسی می‌کنیم.

بعد از اینکه این اتفاق افتاد 4 وضعیت مهم بالا را بررسی می‌کنیم.

وضعیت اول

طول اضافة ریل راهنما است. بعد از اینکه فشردگی اتفاق افتاد از روی کفشک تا انتهای ریل باید 0.1+0.035v2 فاصله داشته باشد. که در سرعت‌های 1m/s می‌شود 13.5، توی سرعت‌های 1.6m/s می‌شود 19 و توی سرعت‌های 2m/s می‌شود 24 سانتی‌متر است.
تا حالا توجه کردید 0.035v2 چیست؟
این همان پَرش است. امکان دارد قاب وزنه با سرعت به بافر برخورد کند و باتوجه‌به اینکه کابین میل به حرکت به سمت بالا دارد به سمت بالا پَرش انجام دهد که به‌اندازه 0.035v2 این اتفاق میفتد.

قسمت دوم

فاصله عمودی آزاد بین بالاترین نقطه از سقف کابین تا زیر سقف چاه است که اینجا حتماً باید بدانیم محل ایستادن چقدر است. طبق استاندارد محل ایستادن 0.12m2 که کوچک‌ترین ضلع آن نباید از 0.25m2 کمتر باشد. پس تقریباً 25 در 48 سانتی‌متر می‌شود. الان محل ایستادن روی کابین مشخص شد. حالا ما از محل ایستادن تا زیر سقف چاه باید به‌اندازه 1m+0.035v2 فاصله داشته باشیم. که تقریباً در سرعت‌های 1 متر می‌شود 103.5، توی سرعت‌های 1.6m می‌شود 109 و توی سرعت‌های 2m می‌شود 114 سانتی‌متر.

قسمت سوم تجهیزات است

فاصله تجهیزات یعنی بالاترین تجهیزاتی که ما روی کابین داریم تا زیر سقف چاه باید حتماً 0.3m+0.035v2 فاصله داشته باشد.
تجهیزات بلندی که ما روی کابین داریم می‌تواند جعبه ریویزیون باشد و همچنین می‌تواند نرده باشد. ولی معمولاً بالاترین تجهیزات نرده است. وقتی نرده را نصب می‌کنیم که فاصله کابینمان تا دیوار بیشتر از 30cm باشد. ولی حواستان باشد، اگر این فاصله از 85 سانتی‌متر کمتر باشد 70 سانتی‌متر نرده می‌خواهیم و اگر بیشتر باشد 110 سانتی‌متر نرده لازم داریم و 0.3m+0.035v2 رو بعد از اینکه ارتفاع نرده مشخص شد از روی نرده تا زیر سقف حساب می‌کنیم.

شرط چهارم

این است که باید روی کابین یک مکعب فرضی به ابعاد 50 در 60 در 80 روی یکی از وجوه داشته باشیم که در آسانسورهای 1:1 این می‌تواند به‌اندازه 15 سانتی‌متر داخل طناب‌های فولادی قرار بگیرد.

سخن پایانی

اورهد (Over Head) یکی از اصلی ترین مباحثی است که همه افراد برای محاسبه آن دچار مشکل هستند، مهم بودن این مسله جایی مورد توجه قرار میگیرد که که محدودیت فضا در قسمت اورهد وجود دارد؛ جنرال کابین سعی کرده با این آموزش به حل این مشکل کمک نماید.

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

حتما نظرتونو درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

4.2 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کیان

عالی بود واقعا???

امیر

بسیار کامل و دقیق

رضا

سلام ممنون از زحمات شما
لطفا نکات اورهد MRL هم مطالبی همین بفرمائید

کابین آسانسور Flow

کابین آسانسور G28