زمان مطالعه : 15 دقیقه

16 مهر , 1401

اشتراک گذاری:

کفشک آسانسور چیست؟

یکی از قطعات مهم کابین آسانسور کفشک است که در حرکت نرم  و روان کابین و وزنه تعادل آسانسور تاثیر زیادی دارد. این قطعه در پایین و بالای وزنه تعادل و کابین نصب می‌شوند و وظیفه  اصلی آنها هدایت وزنه تعادل و کابین در امتداد ریل راهنمای آسانسور است. کفشک ها در انواع متفاوتی تولید می‌شوند که دارای متریال، قیمت‌ها و کیفیت‌های متفاوتی هستند.

انواع کفشک آسانسور

کاربرد کفشک آسانسور چیست؟

برخلاف ظاهر کوچک، این قطعه از آسانسور کاربردهای زیادی دارد. در همه انواع آسانسورها از جمله هیدرولیکی، کششی و حتی مغناطیسی از کفشک‌های آسانسور استفاده می‌شود. همان‌طور که گفتیم وظیفه اصلی کفشک ها کمک به حرکت روان و کاهش لغزش کابین آسانسور و وزنه تعادل در راستای ریل‌های راهنمای آسانسور است. همه اینها باعث بهبود حرکت آسانسور می‌شود.

انواع کفشک آسانسور

به‌طورکلی 3 نوع کفشک در آسانسورها استفاده میشود

کفشک رولری یا غلطکی (roller guide shoes) : این کفشک‌ها به‌صورت سه قرقره در وجوه تراش‌خورده ریل قرار می‌گیرند. مجموع این سه قرقره و پایه آنها کفشک رولری است که لغزشی نیستند. هر رولر از این کفشک‌ها دارای فنری است که با جذب مقدار زیادی از ضربه های حاصل از ناهمواری را از انتقال آنها به کابین جلوگیری می کند. جنس بلبرینگ و جنس پلی‌اورتان استفاده شده در کارایی کفشک‌های رولری تأثیر گذار است.

– کفشک لغزشی: رایج‌ترین نوع کفشک‌ها، کفشک‌های لغزشی هستند که شامل لنت‌های مختلفی از جمله لاستیکی، پلی‌اورتان و تفلون می‌باشد. کفشک های لغزشی به دلیل اینکه کاملاً با ریل در تماس هستند و هیچ لقی ندارند، تقریباً ناصافی‌ها و لرزش‌های محل اتصال به ریل‌ها را به کابین آسانسور منتقل می‌کنند. البته برخی کفشک‌ها مانند کفشک‌های هیتاچی نسبت زیادی از این ضربه‌های حاصل از ناهمواری‌ها را جذب می‌کنند.

حداکثر سرعت قابل استفاده برای این کفشک ها 2/5 متر بر ثانیه است.

کفشک‌های ثابت

ویژگی های کفشک جنرال کابین

  • ارتعاشات و لرزش‌هایی همواره هنگام عبور کابین آسانسور از محل اتصال ریل‌ها به وجود می‌آید؛ کفشک این ارتعاشات را خنثی کرده و یکنواختی و نرمی حرکت وزنه تعادل آسانسور و کابین را تأمین می‌کند.
  • بر خلاف کفشک های موجود در بازار که از یک فنر برای دمپ کردن استفاده می کنند، کفشک های طرح جنرال کابین از یک واسط پلاستیکی بهره میبرند . یکی از مزیت های استفاده از لاستیک، توانایی عکس العمل سریع و مناسب در برابر نیروهای وارده و ارتعاش کمتر مجموعه کابین و متعلقات است. نحوه اتصال و نصب این لاستیک به بدنه کفشک به گونه ای است که امکان و توانایی جابجایی در جهت های مختلف عمودی، افقی و زاویه ای را به قسمت متحرک کفشک می دهد.
  • استفاده از ورق خم شده در بدنه کفشک به دلیل افزایش استحکام ورق، مقاومت مناسبی در مقابل نیروهای اعمالی فراهم میکند.
  • تعبیه تقویتی در پشت بدنه، استحکام مجموعه کفشک را در مقابل نیروهای خمشی بیشتر می کند.
  • به دلیل خواص ضد فرسایشی متریال تفلون، از این ماده برای قسمت در تماس با ریل کفشک طرح هیتاچی استفاده شده.
کفشک آسانسور جنرال کابین
کفشک آسانسور جنرال کابین
  • وجود شیار عمودی در قسمت نگهدارنده ریل باعث باقی ماندن همیشه یک مقدار از ماده روانکار میشود و این موضوع منجر به کاهش اصطکاک بین کفشک و ریل و در نتیجه راحتی حرکت میشه.
  • طراحی منحصر به فرد و تعبیه یک قسمت منحنی شکل در بالا و پایین این کفشک باعث تماس تدریجی با ریل میشود؛ این امر منجر به نرمی در استارت اولیه شده و از ایجاد لرزش جلوگیری میکند.
  • کفشک طرح جنرال کابین با تمهیداتی قابلیت استفاده تا سرعت 2 متر بر ثانیه را دارد. این کفشک قابلیت تحمل فشار با بار نامی بیش از 1 کیلو نیوتن را دارد و به همان اندازه توانایی تحمل نیروی عرضی را دارد.
  • نوع طراحی سوراخ های نصب جهت ریگلاژ کردن و نصب راحت و تعبیه نصب جای روغن دان یکی از مزایای دیگر این نوع کفشک است.
  • این کفشک بر خلاف کفشک های متداول با چهارپیچ بسته می شود و سطح تماس آن در سایز بزرگ با ریل قابل توجه است. این امر موجب افزایش استحکام کفشک در کاربری های سنگین و کابین های بزرگ می شود.
کفشک آسانسور جنرال کابین
کفشک آسانسور جنرال کابین

نظرتون درباره این مطلب چی بود؟

حتما نظرتونو درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

سبد خرید