صفحه اصلی / نردبان آسانسور
نردبان آسانسور

زمان مطالعه : 8 دقیقه

محل نصب نردبان آسانسور

عموماً 3 نوع نردبان در آسانسور به کار می‌رود.

  1. نردبان چاهک آسانسور: اگر هیچ نوع دسترسی به چاهک آسانسور موجود نباشد باید درون پایین چاه آسانسور وسیله‌ای دائمی یعنی پله یا نردبان آسانسور تعبیه شود.
  2. نردبان کابین آسانسور: در برخی کابین‌ها از جمله کابین آتش‌نشان و ضدانفجاری وجود نردبان در دیواره کابین آسانسور ضروری است. محل نصب این نردبان‌ها داخل کابین آسانسور باید به‌طوری باشد داخل محفظه‌ای باشد که به‌وسیله درب پوشانده شده. قفل و درب آن برای هر مسافری با هر میزان قد در دسترس باشد تا به‌راحتی بتواند درب نردبان را بازکرده، آن را خارج و استفاده کند.
  3. نردبان موتورخانه آسانسور: همچنین برای دسترسی به موتورخانه‌های که در ارتفاع قرار دارند و دسترسی از راه‌پله و یا دریچه وجود ندارد نیز نردبان به کار می‌رود که دارای استانداردهای خاصی است.

در کارخانه جنرال کابین نردبان مخصوص چاهک آسانسور و داخل کابین آسانسور تولید می‌شود؛ ولی نردبان دسترسی به موتورخانه ارائه نمی‌شود.

نردبان آسانسور

انواع نردبان چاهک آسانسورها

انواع مختلفی از نردبان برای چاهک آسانسور قابل‌استفاده هستند که از لحاظ کاربردی همه آنها وظیفه یکسانی دارند؛ ولی از لحاظ نوع قرارگیری و طراحی متفاوت‌اند. معمولاً 6 نوع نردبان در چاهک آسانسور مورداستفاده هستند که در تصویر زیر قابل‌مشاهده هستند.

نردبان آسانسور

استانداردهای آتش‌نشانی برای نردبان آسانسور

سازمان آتش‌نشانی برای نردبان آسانسور داخل کابین‌های آتش‌نشان، ضدحریق و ضد انفجار الزامات و استانداردهایی مطرح کرده است.

طبق استاندارد آتش‌نشانی وجود نردبان الزامی است و باید تا یک متر بالای دریچه اضطراری یا دریچه فرار کابین آسانسور هم برسد. این در صورتی است که از لحاظ استاندارد آسانسور ارتفاع نردبان متناسب با ارتفاع مفید کابین آسانسور و حتی کمی کوتاه‌تر در نظر گرفته می‌شود.

نردبان تعبیه شده داخل دیواره‌های کابین آسانسور باید درب و کلید داشته باشد تا مسافر با گرفتن کلید از منجی (کسی که برای نجات آمده) درب را بازکرده و از نردبان آسانسور برای خروج از سقف استفاده کند.

نردبان آسانسور

آسانسور آتش‌نشان

هنگام آتش‌سوزی لازم است آسانسوری در اختیار آتش‌نشانان قرار بگیرد تا بتوانند با راندمان بیشتری عملیات تخلیه افراد ساختمان را انجام دهند. این آسانسور باید دارای استانداردهای بالا و مقاومت حداقل 2 ساعته در برابر حریق باشد. همچنین باید کلیدی جهت کنترل آسانسور توسط آتش‌نشان تعبیه  شود تا فعال‌شدن آن کنترل آسانسور فقط توسط آتش‌نشانان از داخل کابین صورت گیرد. به سایر احضارها پاسخی داده نشود تا با حذف توقف‌های غیرضروری کارایی آسانسور بیشتر شود.

طبق الزامات استاندارد ساختمان‌های با ارتفاع بیشتر از 23 متر باید حداقل یک و ساختمان‌های با ارتفاع بیشتر از 40 متر باید حداقل 2 آسانسور آتش‌نشان داشته باشند.

نردبان آسانسور

الزامات نصب نردبان در آسانسور جهت دسترسی ایمن به فضاهای ماشین‌آلات و فلکه‌ها

  • نردبان دسترسی به موتورخانه نمی‌تواند بیشتر از 4m باشد.
  • نردبان باید به‌گونه‌ای در محل دسترسی بسته شود که امکان برداشتن آن ممکن نباشد.
  • نردبان‌هایی با ارتفاع بیش از 1/5m ، حتماً باید نسبت به افق زاویه‌ای در حدود 65 تا 75 درجه داشته و امکان سرخوردن و برگشتن آن‌ها وجود نداشته باشد.
  • عرض مفید نردبان حداقل 35 سانتی‌متر و عمق هر پله آن نباید از 25 mm  کمتر باشد. درصورتی‌که از نردبان قائم استفاده می‌شود باید حداقل فاصله بین پله‌ها و دیوار پشت نردبان، 15 سانتی‌متر باشد و هر پله باید تحمل بار 1500N را داشته باشد.
  • در مجاورت بالاترین پله‌های نردبان باید حداقل یک دستگیره با دسترسی آسان وجود داشته باشد.
  • نردبان باید از نزدیک‌ترین پرتگاه حدود 1/5 m فاصله داشته باشد.
نردبان آسانسور

متریال نردبان آسانسور

در جنرال کابین نردبان‌ها از ترکیب  ورق‌های فولادی مبارکه با ضخامت‌های 2 تا 10 میلیمتر و لوله‌های آهنی  ساخته شده‌اند. با رنگ‌های کوره‌ای الکترواستاتیک پوشیده شده‌اند که کاملاً ضدزنگ و خش هستند.

در این نردبان‌ها از جوش استفاده نشده و تمام قطعات با پیچ‌ومهره به هم متصل هستند تا بتوان به‌راحتی آن را مونتاژ و دمونتاژ کرد و یا نصب آسانی داشته باشیم.

5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها