تاریخچه آسانسور

تاریخچه آسانسور یکی از جالب ترین سرگذشت هایی است که خواندن آن کمک می کند تا با چگونگی ساخت و کاربرد امروزی آسانسور آشنا شوید.

آسانسور یکی از بهترین ابزارهایی است که برای جابجایی افراد در بین طبقات به کار می‌رود. به همین جهت به شما توصیه می‌شود که به تاریخچه آسانسور نیز نگاهی داشته باشید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده از کابین آسانسور از گذشته‌های دور مرسوم است و شما می‌توانید کاربردهای این ابزار را در دنیای امروز نیز ببینید. با توجه به اهمیت خاصی که در این بخش وجود دارد،‌ حتما این مطلب ویژه از سایت جنرال کابین در خصوص تاریخچه آسانسور را تا انتها دنبال کنید.

تاریخچه آسانسور

ایده ابتدایی ساخت آسانسور چه زمانی شکل گرفت؟

اگر شما می‌خواهید تاریخچه آسانسور را به صورت کامل بررسی کنید، حتما باید نحوه شکل‌گیری ایده اولیه آن را نیز بشناسید. کسی که توانست قانون هیدرواستاتیک را کشف کند، ارشمیدس یونانی است که جایگاه ویژه‌ای در بین دانشمندان دارد. از آنجایی که آسانسورها با نیروی هیدرواستاتیک کار می‌کنند، قطعا ایده اولیه نیز به همین طریق شکل گرفته است. اختراع پیچ ارشمیدس نیز باعث شکل‌گیری ایده اولیه ساخت آسانسور شد. بیشتر از پیچ ارشمیدس برای انتقال آب استفاده می‌کرده‌اند که در نوع خود اهمیت بسیار بالایی دارد. نکته جالب این است که ارشمیدس به همین موضوع نیز بسنده نکرد و یک آسانسور ویژه با استفاده از قرقره‌ها و کابل‌ها ایجاد نمود.

نیروی لازم برای حرکت دادن آن نیز بیشتر از طریق حیوانات وحشی صورت می‌گرفت. در برخی از اوقات نیز گلادیاتورهای تنومند کار جابجایی را انجام می‌دادند که نشان‌دهنده توان بالای آن‌ها بوده است. با توجه به اینکه امروزه آسانسورها با بهترین تکنولوژی ممکن ساخته می‌شوند، بهتر است که حتما از بهترین نوع آسانسورها به نفع خود استفاده کنید. طبق بررسی‌هایی که تا به حال صورت گرفته است،‌ تاریخچه آسانسور دارای پیشینه زیادی است که از دوران باستان آغاز شده است. بسیاری از آثار تاریخی بزرگ مانند اهرام مصر و تخت جمشید نیز با کمک بالابرهایی ساخته شده‌اند که قدرت حمل انسان را چند برابر می‌کنند.

اولین آسانسور چه زمانی ساخت شد؟

درست است که سازه‌هایی شبیه به آسانسور در گذشته ساخت شده‌اند ولی شکل مدرن آن برای اولین بار در سال ۱۷۴۳ میلادی ساخته شد. این آسانسور در کشور فرانسه و به دستور لویی پانزدهم ایجاد گردید. نام این سازه جدید، صندلی پرنده گذاشته شد زیرا تا آن زمان چنین سازه پیشرفته‌ای ساخته نشده بود. این آسانسور قابلیت آن را داشت که جابجایی شخص را از حیاط کاخ تا بالکن به راحتی صورت دهد. در این‌ آسانسور بخش‌هایی همچون قرقره و وزنه قرار داشته است که همین موضوع باعث بهتر شدن کار آن می‌شود. بعد از مدتی انسان‌ها به فکر ساخت آسانسورهای کابلی افتادند که در نهایت به ساخت آسانسورهای امروزی ختم گردید.

 

تاریخچه آسانسور و طراح آسانسور

اگر بخواهیم که بزرگ‌ترین طراح آسانسور را بشناسیم، باید به سراغ جورج اتوود برویم. این شخص سازنده ماشین اتوود است که در واقع آسانسورهای امروزی بر اساس آن ساخته شده‌اند. ماشین اتوود به ابزاری گفته می‌شود که در آن، یک نخ و دو وزنه وجود دارد که به یکدیگر متصل هستند. این وزنه‌ها با توجه به شرایط مختلف جابجا می‌شوند که شما می‌توانید نحوه کار این ماشین را در آسانسورهای امروزی نیز به خوبی مشاهده کنید. شاید برای شما جالب باشد که ساخت آسانسور به شکل‌های مختلفی صورت می‌گیرد که هر کسی با توجه به نیاز خود نوع آن را انتخاب می‌کند.

 

تاریخچه آسانسور های هیدرولیکی

ساخت آسانسورهای هیدرولیکی، یک انقلاب بزرگ را در این صنعت ایجاد کرد که به همین جهت شما باید درک درستی نسبت به آن داشته باشید. اولین آسانسور هیدرولیکی در سال ۱۸۴۶ توسط آرمسترانگ ساخته شد. این آسانسورهای هیدرولیکی اولیه در اسکله‌ها برای حمل بار به کار می‌رفت. به صورت کلی آسانسور هیدرولیکی برای ارتفاعات پایین کاربرد دارد و نهایتا تا چهار طبقه را پوشش خواهد داد. بعد از گذشت مدتی آسانسورهای هیدرولیکی، شکل پیچیده‌تری به خود گرفتند و شبیه آسانسورهای امروزی شدند. آقای اوتیس که یکی از دانشمندان برتر آمریکایی است، آسانسورهای هیدرولیک پیشرفته‌تری ایجاد کرد.

این نمونه‌ها امنیت بسیار بیشتری نسبت به نمونه‌های قبلی داشتند که از این جهت بسیار پراهمیت خواهند بود. یکی از موارد ایمنی در این آسانسور، مربوط به عدم سقوط کابین آن است. در این نوع از آسانسورها بخشی به نام ترمز ایمنی قرار گرفت تا در صورت پاره شدن کابل به‌درستی عمل کند و مانع سقوط کابین آسانسور شود. در ابتدا نیروی لازم برای حرکت آسانسورها از طریق بخار فراهم می‌شد. کم کم با گذشت زمان نیروی برق برای‌ آسانسورهای مورد استفاده قرار گرفت. همان‌طور که می‌بینید تاریخچه آسانسور فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته است که باید به‌ آن دقت داشته باشید.

نگاه اجمالی به تاریخچه ساخت آسانسور های کششی

جدیدترین نوع آسانسورها که امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد آسانسور کششی است. همان‌طور که از نام این آسانسور مشخص است، باید از نیروی کششی برای حمل و جابجایی کابین استفاده شود. در این حالت کابین آسانسور از طریق قرقره و کابل به صورت مستقیم به وزنه تعادل نصب می‌شود که همین امر سبب حرکت بهتر آن خواهد شد. میزان مصرف برق آسانسور کششی در مقایسه با سایر موارد بسیار کم است و شما از این طریق می‌توانید هر چه سریع‌تر جابجایی بین طبقات را انجام دهید. هنگامی که شما از این نوع از آسانسور استفاده می‌کنید، این امکان را خواهید داشت که به راحتی تا طبقات بالا هم جابجا شوید؛ این در حالی است که در آسانسورهای هیدرولیکی شما با محدودیت طبقه مواجه خواهید بود.

اگر شما دوست دارید که میزان مصرف برق شما کمتر شود، مسلما استفاده از آسانسورهای کششی گزینه بهتری برای شما محسوب می‌شود. در سال ۱۹۹۲ اولین نوع این آسانسورها توسط شرکت وستینگهاوس ایجاد شد که یک دگرگونی بزرگ را در این زمینه به وجود آورد. در حال حاضر این شرکت هنوز هم فعالیت‌های زیادی در زمینه تولید آسانسور دارد. سرعت این آسانسورها در سال ۱۹۹۲ برابر با ۴۲۰ متر بر دقیقه بود که نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر سرعت بیشتری را تجربه می‌کرد. ساخت اولین ساختمان‌های بالای صد طبقه در سال ۱۹۳۰ آغاز گردید که همزمان با آن باید آسانسورهای قدرتمند نیز ساخته می‌شد. در این حین شرکت بزرگ میتسوبیشی وارد عمل شد و بهترین نوع آسانسورها را ایجاد کرد.

تاریخچه پیدایش آسانسور در ایران

حال که شما با تاریخچه آسانسور در جهان آشنایی پیدا کردید، بهتر است که سیر عملکرد آن در ایران را نیز به خوبی بدانید. اگر بخواهیم به صورت کلی این تاریخچه را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد ک صنعت آسانسور در ایران بیشتر از ۸۰ سال می‌گذرد. شاید برای شما جالب باشد که اولین ایرانی که با آسانسور آشنا شد، ناصرالدین شاه است. این شاه در سفرنامه خود آسانسور را به صورت کلی توصیف می‌کند و به ستایش آن می‌پردازند. با این حال اولین آسانسورهایی که در ایران ساخته شده‌ است در ساختمان‌های اطراف میدان توپخانه دیده می‌شود.

به طور مثال کتابخانه ملی یکی از همین ساختمان‌ها است که اولین آسانسورها در داخل آن نصب گردید. این آسانسورها با کمک نیروهای متخصص نسل اول آسانسور ساخته شده و فرایند نصب آن‌ها به اتمام رسید. روند آپارتمان‌سازی در ایران از سال ۱۳۳۵ آغاز شده است که بعد از آن ضرورت وجود آسانسور بیش از هر زمان دیگری حس شد. دقیقا از این تاریخ به بعد شاهد یک تحول بسیار بزرگ در صنعت آسانسور ایران بودیم که تا امروز نیز ادامه‌دار بوده است. در ابتدای کار آسانسورهای وارداتی بودند و به صورت بسته‌بندی شده به ایران ارسال می‌شدند که بعدها تولید در ایران نیز شروع شد.

شرایط ساخت آسانسور در ایران بعد از انقلاب

زمانی که انقلاب اسلامی در سال ۵۷ اتفاق افتاد، صنعت آسانسور نیز با چالش‌های مختلفی روبرو شد که هر کدام آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند. در این زمان کارشناسانی که از سایر کشورها در ایران حضور داشتند ایران را ترک کردند. همین موضوع در کنار ایجاد تحریم‌های جدید باعث شد که صنعت آسانسور با مشکلات اساسی مواجه شود. هنوز مدت زیادی از انقلاب نگذشته بود که جنگ تحمیلی نیز بر علیه ایران آغاز گردید. بر همین اساس صنعت ساخت و ساز با رکود عمیقی مواجه شد که همزمان با آن صنعت آسانسور نیز با بحران تازه‌ای روبرو شد. از آنجایی که به دلیل تحریم‌ها بسیاری از قطعات به ایران وارد نمی‌شد، کارشناسان داخلی شروع به تولید قطعات مختلف کردند تا کمبودها در این زمینه به خوبی برطرف شوند. بعد از پایان جنگ، شرایط جدیدی در ساختمان‌سازی ایجاد شد که از آن به بعد شاهد رشد صنعت آسانسور هستیم.

 

رشد صنعت آسانسور بعد از سال 1370

از دهه ۷۰ شکوفایی و رشد صنعت آسانسور در ایران صورت گرفت که تا امروز نیز ادامه‌دار شده است. بر همین اساس در ابتدای سال 1370 این امکان فراهم شد که برخی از قطعات مهم آسانسور نیز وارد شود. موتور آسانسور بیش از سایر تجهیزات در این دوره وارد کشور شده و در ساختمان‌های مختلف نصب گردید. با گذشت زمان کم کم شرکت‌های ایرانی نیز با تکنولوژی ساخت انواع آسانسور آشنایی پیدا کردند و شروع به تولید محصولات مختلف نمودند.

با یک بررسی ساده می‌توان به این نکته پی برد که تولید داخلی آسانسور می‌تواند بر قیمت نهایی این محصولات نیز اثرگذار باشد. در حال حاضر قیمت تجهیزات آسانسور ایرانی نسبت به نمونه‌های وارداتی بسیار پایین‌تر است که قدرت خرید بیشتری به شما خواهد داد. تجربه این موضوع را اثبات کرده است که تاریخچه آسانسور در ایران یک سیر تکاملی بی‌نظیر را پشت سر گذاشته است. در صورتی که شما به آسانسور و تجهیزات آن نیاز دارید، حتما از برترین محصولات شرکت‌های داخلی استفاده کنید.

جنرال کابین؛ برترین عرضه‌کننده کابین آسانسور در ایران

با یک بررسی ساده در تاریخچه کابین آسانسور به این نکته پی می‌برید که شرکت جنرال کابین تجربه درخشانی در این زمینه دارد. با توجه به درخواست‌های زیادی که برای عرضه آسانسور صورت گرفته است، شرکت جنرال کابین نیز با تمام توان خود فعالیت می‌کند. شرکت بهترین مواد اولیه را برای ساخت تجهیزات آسانسور به کار می‌بندد که شما می‌توانید از این راهکار ویژه به نفع خود استفاده کنید. بالا بودن کیفیت مواد اولیه سبب شده است که طول عمر مفید آن‌ها نیز بیشتر شود. یکی دیگر از مزیت‌های که در محصولات جنرال کابین دیده می‌شود زیبایی آن‌ها است.

محصولاتی همچون آسانسور مدرن و پانورما توسط این شرکت ساخته شده است که در نوع خود بسیار عالی خواهد بود. همان‌طور که می‌بینید هر کدام از محصولات جنرال کابین از نظر کیفی در رتبه بالایی قرار می‌گیرند. این شرکت در هر سال بیش از ۴۰۰۰ دستگاه کابین آسانسور تولید می‌کند که در نوع خود بسیار خاص است. در صورتی که قصد خرید تجهیزات مختلف آسانسور را دارید، حتما در اولین فرصت ممکن از طریق جنرال کابین این کار را انجام دهید. خوشبختانه راه‌های زیادی برای خرید این محصولات فراهم شده است که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

در دنیای امروز شاهد آن هستیم که استفاده از آسانسور به یک ضرورت تبدیل شده است. با این حال شما باید یک برنامه‌ریزی دقیق در این مورد انجام دهید تا بهترین آسانسور را برای خود انتخاب کنید. تاریخچه آسانسور نشان می‌دهد که سیر زیادی طی شده است تا به آسانسورهای پرسرعت امروزی برسیم. خوشبختانه شرکت جنرال کابین با توجه به سابقه مثبت خود، بهترین محصولات را تولید کرده و آن‌ها را با قیمت مناسبی به شما ارائه خواهد کرد. برای اینکه شما بتوانید انتخا‌ب‌های زیادی داشته باشید، تنوع محصولات نیز تا جایی که امکان دارد بالا رفته است.

سبد خرید